Do czego dopasować dywan?

Zakup dywanu to inwestycja na lata, warto zatem dobrze przemyśleć swój wybór. Dywan najlepiej spełni nasze oczekiwania, gdy będzie wykonany z dobrej jakości materiału i dostosowany do aranżacji pomieszczenia, w którym chcemy go umieścić. Pamiętajmy, że kupując nowy dywan nie wystarczy kierować się swoim gustem i jego ceną. Takie okrycie podłogi pełni zarówno funkcje użytkowe, jak i podkreśla charakter naszego mieszkania.

 

Dywan o odpowiednim rozmiarze

Wybierając dywan, trzeba mieć na względzie fakt, że jego rozmiar będzie miał znaczny wpływ na wygląd całego pomieszczenia. Jeśli w dużym pomieszczeniu położymy kilka dywanów, w prosty sposób możemy podzielić je na strefę jadalną, wypoczynkową oraz służącą do pracy. Z kolei zakup większego dywanu w jasnych i stonowanych barwach to dobry sposób na optycznie powiększenie nawet bardzo małego pokoju. Oczywiście trzeba przypomnieć, że liczy się również materiał, z którego dywan wykonano. Do pokoju przeznaczonego dla alergika nie należy więc wybierać dywanu z wełny ale z poliestru, polipropylenu lub akrylu.

 

Dywan uzależniony od miejsca, w którym ma być położony

Warto zdać sobie sprawę, że dywan dobrze dopasowany do wnętrza może z każdego, nawet najmniejszego pokoju uczynić miejsce przytulne i luksusowe. Z kolei przypadkowo dobrany dywan zepsuje wygląd nawet najbardziej prestiżowego salonu, czy gabinetu do pracy. Jakie powinny być dywany przeznaczone do poszczególnych wnętrz w naszym mieszkaniu?

  • Salon – to najbardziej reprezentacyjna część mieszkania, w której przyjmujemy swoich gości. Dlatego dywan w takim pomieszczeniu powinien być przede wszystkim elegancki i wykonany z dobrego jakościowo, gęstego runa.
  • Sypialnia – to miejsce intymne, gdzie atmosfera powinna być szczególnie ciepła i rodzinna. Do tego wnętrza warto wybrać dywan charakteryzujący się szczególną miękkością oraz długim, przyjemnym w dotyku runem. Takie warunki spełnia chociażby popularny w ostatnim czasie ,,włochacz”, czyli dywan typu Shaggy.
  • Pokój dla dziecka – to miejsce przeznaczone do kreatywnej zabawy i poznawania przez maluchy świata. Dywan w dziecięcym pokoju powinien być odporny na zabrudzenia i bardzo miękki. Postarajmy się wybrać model kolorowy, który zachęca dzieciaki do wesołych igraszek na podłodze i jest dopasowany do mebelków w pokoju dziecięcym.
  • Przedpokój – to pomieszczenie bardzo eksploatowane, charakteryzujące się sporym natężeniem ruchu. Właśnie dlatego dywan położony w tym miejscu powinien być w niebrudzącym kolorze, odporny na ścieranie, jak również łatwy do czyszczenia.
  • Kuchnia – w tym pomieszczeniu stosunkowo rzadko kładzie się większe dywany. Tutaj wystarczy zaopatrzyć się w dywanik płaskotkany (plecione runo a nie cięte) lub mniejszy chodnik, który podkreśli kolorystykę wnętrza i będzie uwzględniał jego funkcję użytkową.

Opublikowano

w

przez

Tagi: