Jaka wykładzina sprawdzi się w moim domu?

Możliwości wykończenia podłogi we własnym domu mamy całkiem sporo. Ciekawą alternatywą dla kosztownych paneli, czy desek jest zakup odpowiedniej wykładziny. Pamiętajmy, że liczy się tutaj nie tylko jej wygląd, ale także rodzaj podkładu i runa. Wybór materiału wykończeniowego wykładziny powinniśmy uzależnić od tego, w jakim pomieszczeniu planujemy ją położyć.

Dlaczego warto mieć w domu wykładzinę?

Nowoczesne wykładziny są bardzo trwałe i przyjemnie miękkie w dotyku, dlatego sprawdzają się nie tylko w sypialniach, czy pokojach dziecięcych, ale również w gabinetach do pracy, kuchniach, a nawet przedpokojach. Łatwy montaż wykładziny sprawia, że pozwala ona szybko odmienić wnętrza i zapewnić w nich domownikom wygodę i bezpieczeństwo. Jako element wyposażenia domu można wykorzystywać zarówno wykładziny dywanowe, jak i te elastyczne. Pierwsze z nich swoją strukturą i wyglądem przypominają dywany, dlatego szczególnie efektownie prezentują się w salonach i pokojach dziennych. Z kolei wykładziny elastyczne, wykazujące właściwości antypoślizgowe, antybakteryjne oraz antystatyczne, stosowane są najczęściej w kuchniach, przedpokojach i na korytarzach, gdzie występuje duże natężenie ruchu, a podłoga narażona jest na częste zabrudzenia.

 

Jaka wykładzina nadaje się do poszczególnych rodzajów wnętrz?

Do salonu i pokojów dziennych najlepiej wybrać wykładziny trwałe, a przy tym odporne na płowienie wykonane z wełny, poliamidu, lub polipropylenu. W sypialni warto mieć wykładzinę charakteryzującą się wysokim runem, do produkcji której użyto takich włókien, jak naturalna wełna na wyciszającym filcu, bądź też poliamid, czy poliester. Wykładzina do pokoju dla dziecka powinna być odporna na ścieranie i zabrudzenia, jak również antyalergiczna, mięciutka i przyjemna w dotyku. W tej roli doskonale sprawdzają się wykładziny pętelkowe, welurowe lub mieszane. Jeśli chodzi o wybór wykładziny dywanowej do przedpokoju, powinniśmy zdecydować się na wykładzinę odporną na zabrudzenia i wycieranie wykonaną z mieszanki włókien sztucznych, pętelkową, lub też taką z niskim runem.

 

O czym trzeba pamiętać wybierając wykładzinę do domu?

Wykładzina przeznaczona do wnętrz, w których będą przebywać alergicy, powinna być produkowana bez szkodliwych substancji. Do pokoju alergika nie kupujmy wykładzin wełnianych i tych z domieszką wełny. W tym przypadku warto postawić na bezpieczne dla uczuleniowców wykładziny z włókien syntetycznych.

Warto wiedzieć, że istnieje kilka ważnych parametrów, na które należy zwrócić uwagę przed zakupem wykładziny do swojego domu. Należą do nich: gramatura, klasy ścieralności, klasy użytkowe oraz klasyfikacja trudnopalności. Gramatura określa gęstość zastosowanych włókien – im jest większa, tym wykładzina będzie bardziej wytrzymała. Klasy ścieralności dotyczą przede wszystkim wykładzin typu PCV. Klasa użytkowa to kategoria określająca rodzaje pomieszczeń, do jakich zaleca się użycie danej wykładziny. Z kolei klasa łatwopalności pozwala nam przewidzieć, jak zachowa się dany model wykładziny w przypadku pożaru.


Opublikowano

w

przez

Tagi: