Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę przy wyborze dywanu?

Zakup dywanu wiąże się z koniecznością podjęcia wielu decyzji. Istnieje kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę, by wybór okazał się jak najbardziej trafny. O jakie czynniki chodzi?

Przede wszystkim, przed dokonaniem ostatecznej decyzji zastanów się, do jakiego wnętrza dywan ma być zastosowany. Jeżeli ma być to salon czy inne wnętrze, które na co dzień jest bardzo intensywnie użytkowane, dywan powinien być trwały i odporny na odkształcenia. Jeżeli natomiast szukasz dywanu do sypialni, możesz zaszaleć z jasnymi barwami czy z materiałami, na które raczej nie zdecydujesz się w salonie użytkowym.

Po drugie, decydując się na dywan, zastanów się, czy interesują cię modele naturalne czy syntetyczne. Oczywiste jest, że zdecydowanie lepsze parametry techniczne mają dywany naturalne. Niektórzy jednak nie mogą sobie na nie pozwolić ze względu np. na alergie. To ważne, by wybrać odpowiedni materiał, bo każdy z nich ma nieco inną wytrzymałość i trwałość.

Kolejnym istotnym czynnikiem przy wyborze dywanu jest wybór odpowiedniej kolorystyki. Powinna być ona dopasowana do wnętrza i aranżacji. Kolor dywanu ma stanowić pewnego rodzaju dopełnienie całej aranżacji bądź tworzyć efekt kontrastu. Kolor ma znaczenie dla klimatu, jaki zapanuje we wnętrzu, a także dla naszego samopoczucia, warto więc wybrać go w pełni świadomie.

Kolejną kwestią jest wybór wysokości runa. Dywany z wysokim włosiem typu shaggy są cudownie miękkie, puszyste i miłe w dotyku, ale mogą być nieco trudniejsze do utrzymania w czystości. Dywany z krótkim runem natomiast łatwo można odkurzyć i wyczyścić nawet w warunkach domowych, nie są one jednak aż tak miłe i przyjemne w dotyku. Są bardziej twarde i szorstkie, ale za to o wiele bardziej odporne na odkształcenia.

Jak widzisz, wybór dywanu jest zadaniem dość złożonym i zależnym od wielu czynników. Warto jednak podejść do tego poważnie, by wybór okazał się trafny.


Opublikowano

w

przez

Tagi: